Pinata-pinyáták
A pinata kihagyhatatlan kelléke a partiknak!
Tömjétek meg a kalózhajót csokival és cukorkával, majd indulhat a játékos móka a partikon! Játékszabály A pinata játékot, a csomagolásból kibontva, apró játékokkal, cukorkával, csokoládéval, stb. lehet megtölteni, mielőtt a vendégek megérkeznek. A pinyáta-t fülénél fogva fel kell lógatni olyan helyre, hogy alatta elférjenek a játékosok. A magasságot úgy válasszuk meg, hogy a gyerekek elérjék. Az első játékost, szemét bekötve a pinata alá állítjuk, körbeforgatjuk, majd megkérjük, hogy próbálja egy ütő segítségével eltalálni. Erre annyi ideje van, amíg a többi játékos 10-ig elszámol. A játékosok addig következnek egymás után, amíg valamelyiküknek sikerül kiszakítani a pinata alját. Az összes játékos a lehető leggyorsabban próbálja meg összegyűjteni őket. A játékot az nyeri, aki a legtöbb ajándékot gyűjti.
Mi is pontosan a pinata valójában?
Pinata? Pinyáta? Piñata?
A válasz mindhárom kérdésre: igen! Senkit ne tévesszen meg a három elnevezés, mindhárom szó ugyanarra a tárgyra utal, és mindhárom szó jelen van a köznyelvben.
A pinyáta egy általában papírmaséból, esetenként agyagból vagy ruhaanyagból készített partikellék, ami kívül színes, belül pedig apró játékok és cukorkák várják, hogy „kiszabaduljanak”.
Ünnepségek alkalmával a pinatat fellógatják és az ünnepeltnek egy hosszú bottal kell eltalálnia, széttörnie a pinyátat, méghozzá bekötött szemmel.
Pinyáta történelem: eredet, érdekességek
A pinata Mexikó kultúrájának meghatározó eleme. Az úgynevezett „cartonería” hagyomány részeként – amelynek pinyátához hasonló elemei az óriás bábok, maszkok és babák is – a pinata (a mariachi zenéhez hasonlóan) elmaradhatatlan eleme a mexikói ünnepélyeknek.
A különböző ünnepeken különböző pinyátákkal találkozhat az érdeklődő. Minden év december közepén például, a Guadalupe-i Szűzanya ünnepén főleg szamár, hal és madár alakú pinyátákkal ünnepelnek. A privát ünnepek, szültesénapok alkalmával manapság már sokkal inkább előtérbe kerülnek a szuperhősök és a bájos mesefigurák, különösen akkor, ha gyermek az ünnepelt.
Habár sokan pusztán a jópofa partikelléket látják benne, a pinata ennél sokkal mélyebb, szimbolikus jelentéssel is bír. Egyfajta jelkép, melynek történelme igencsak gazdag és szorosan kapcsolódik a valláshoz is.
A pinata eredetéről sokféle történet kering. Egyesek szerint ez a különleges kellék egészen az azték időkig nyúlik vissza, míg mások szerint a spanyol hódítókkal érkezett Mexikóba. Több neves múzeumi szakértő szerint a múltban agyagedélyeket díszítettek madártollakkal és apró díszekkel töltötték meg, hogy megünnepeljék az azték istenség, Huitzilopochtli születését.
Az edényt egy bottal törték szét, az apró kincsek pedig az istenség lába elé hullottak ajándékként. Az aztékokhoz hasonlóan a maják is ismerték ezt a „játékot”. A jelölt szemét bekötötték, és egy bottal kellett eltalálnia a felfüggesztett „agyagtartályt”. A spanyol misszionáriusok ezt a már régóta létező hagyományt használták fel a hittérítés egyik eszközeként.
Egyes vélekedések szerint a pinyáta hagyománya Kínához köthető, Olaszországba pedig a 13. században került Marco Polo által. A tehén, ökör vagy bivaly alakzatokat színes papírral borították és szalaggal díszítették az újévi ünnepségek idején.
A figurát hosszú, kemény botokkal ütötték, amíg a belsejében levő magok ki nem ömlötték. A megmaradt részeket elégették, a hamut pedig egész évben megőrizték, mert úgy vélték, szerencsét hoz. A hagyomány Olaszország után Spanyolországba is eljutott a 14. században. Az olasz „pignatta” szó (jelentése: agyagedény) hasonlít a leginkább pinata szóra, mind hangzás, mind jelentés tekintetében, hiszen az eredeti pinyáták agyagból készültek.
A pinyáta formája szimbolikus jelentéssel bír. A hagyományos pinata egy hétágú csillagot formáz, melynek minden ága egy-egy halálos bűnt jelképeznek a 7 főbűn közül. A csillag széttörése a jó gonosz felett aratott győzelmét szimbolizája, a belsejében levő édesség és gyakran gyümölcs pedig a földi örömökkel szemben való ellenállás jelképe. A szem eltakarása a hitet jelképezi, hiszen az illetően „vakon” kell széttörnie a pinyátát.
A jelkép széttörése természetesen nem magányos feladat. A körben álló emberek segíthetik, biztathatják, de akár meg is téveszthetik a játékost, miközben próbálja eltalálni a pinatat. A szembekötés mellett további nehezítés, hogy a játékosnak harmincháromszor körbe kell fordulnia. Ez a szimbolikus szám Jézusra utal. Ez is azt bizonyítja, hogy a pinata hagyománya komoly vallási gyökerekkel rendelkezik.
Fontos megemlíteni, hogy a pinyáta nem csupán Mexikóban és a mediterrán vidéken vált népszerűvé. Sőt! Északabbra, Dániában is létezik egy hasonló hagyomány, ami a „slå katten af tønden” (szó szerinti jelentése „üsd ki a macskát a hordóból”) névre hallgat. A játék során egy fahordóból kell „kiszabadítani” a cukorkákat. A pinyátához hasonló játék a távoli Japánt is meghódította. A „suikawari” névre keresztelt játék során egy görögdinnyehéjból kell elővarázsolni a finomságokat.
Miért érdemes kipróbálni?
Manapság sokféle méretű és formájú pinyátával találkozhatunk a boltok polcain, bár a tradíciókkal ellentétben ma már leginkább papírmaséból készülnek. A fő célközönség a gyerekek. Nem véletlen tehát, hogy legnépszerűbb formák természetesen a szuperhősök (Batman, Pókember stb.), de a mesefigurák – mint például Némo – is előkelő helyen állnak a népszerűségi ranglistán. A karácsonyi időszakhoz a csillag alakú pinyáta köthető, ami a betlehemi csillagra utal.
És hogy miért érdemes kipróbálni ezt a játékot? Amellett, hogy szórakoztató kihívást jelent a játékosnak – kicsiknek és nagyoknak egyaránt – komoly közösség összekovácsoló ereje van. A vicces formák és a finom édességek, cukrok, csokoládék pedig garantáltan levesznek a lábukról minden édesszájút. Tökéletes ajándék minden alkalomra, legyen szó születésnapról, lánybúcsúról vagy legénybúcsúról, évfordulóról vagy éppen céges csapatépítő tréningről.