5 dolog, amit minden vőlegénynek tudnia kell a legénybúcsúkról
A legénybúcsú egy fiatal férfi életében rendkívül fontos eseménynek számít. A búcsúztatás lényege, hogy a leendő vőlegény elbúcsúzik egyedülálló életétől, hogy aztán házasságra lépjen szíve választottjával.
A legtöbb férfi életében ilyenre csak egyszer van lehetőség, épp ezért minden pillanatát ki kell élvezni és olyan programokat kell szervezni, amire a barátokkal együtt egy életen át emlékezni fog (persze, érdemes a programokat úgy alakítani, hogy lehetőség szerint a leendő feleségnek se legyen oka bosszankodásra).
A legénybúcsúban éppen az a legjobb, hogy nincsenek szigorú hagyományok, szabályok, melyekhez alkalmazkodni kell, sőt!
Viszont célszerű nem az esküvőt megelőző éjszakára időzíteni a féktelen bulizást. Ebből is látszik, hogy legénybúcsút szervezni egyáltalán nem könnyű feladat.
Sokan azt hiszik, hogy a vicces legénybúcsú kellékek elegendők a hangulat megalapozásához, azonban ez korántsem elég. Annak érdekében, hogy a lehető legtökéletesebben sikerüljön minden, fontos megismerni a legénybúcsú történetét, eredetét.
Az alábbi cikkben a legénybúcsú hagyományok ismertetése mellett, bemutatunk öt olyan dolgot, amivel jó, ha minden házasság előtt álló férfi tisztában van, és adunk néhány tippet is arra az esetre, ha ötlethiányban szenvednél programok terén.
A legénybúcsú eredete
Sokan nem is gondolnák, hogy a legénybúcsú hagyománya meglehetősen régre, a Krisztus előtti 5. századra nyúlik vissza. Az ókori spártaiak lakomával ünnepelték meg, ha egy társuk nősülni készült. A lakoma elmaradhatatlan része volt a pohárköszöntő, melyet egyesével mondtak el a vőlegény tiszteletére.
A nőtlen ember, angolul „bachelor” kifejezés eredeti jelentése „kiképzés alatt álló ifjú lovag”. Ez a kifejezés – házasodni készülő férfi értelmében – először a 14. században jelent meg Geoffrey Chaucer Canterbury mesék című művében.
Habár manapság a legénybúcsú hagyományát az angolszász régióhoz kötjük, más országokban is találkozhatunk a jelenséggel. Németországban például a legénybúcsút „Junggesellenabschied” néven illetik, ami szó szerint „agglegény búcsúztatót” jelent. Franciaországban és sok más francia nyelvterületen a legénybúcsú bulit „enterrement de vie de garçon” néven emlegetik, ami szó szerinti fordításban ezt jelenti: „a nőtlen férfi lét eltemetése”. Ahány ország, annyi szokás, egy azonban biztos: a férfi nőtlen életének utolsó napját méltó módon meg kell ünnepelni.
5 dolog, amit minden vőlegénynek tudnia kell
Sajnos – bár tagadhatatlanul nagyon fontos kellék – egy emlékezetes legénybúcsúhoz nem elég egy humoros feliratú legénybúcsú póló, a buli ennél sokkal összetettebb szervezést igényel. A lánybúcsúhoz hasonlóan legénybúcsút szervezni is elég megterhelő feladat, épp ezért a leendő férjnek nem árt tisztában lenni néhány fontos dologgal.
1. Ki a főnök?
Az esküvőt megelőző hetek, sőt, gyakran hónapok elég kaotikusak, rengeteg az elintéznivaló. A hagyomány szerint a legénybúcsú szervezéséért a vőlegény tanúja felel. Ebben a felfokozott időszakban több szempontból sem ajánlatos a vőlegényt a szervezéssel terhelni.
Csak így lehet garantálni, hogy a legénybúcsú buli meglepetés lesz, és jobb ha az ifjú pár maximálisan az esküvői előkészületekre koncentrálhat. A szervező (általában a tanú vagy a legjobb barát) feladata minden résztvevőt értesíteni a legénybúcsú helyéről és idejéről, és ő gondoskodik a programokról is.
2. A helyszín
Ha egy igazán izgalmas legénybúcsú a cél, érdemes a megszokottól teljesen eltérő környezetet kiválasztani a bulizás helyszínéül. Egyáltalán nem kell luxus vagy irreálisan drága helyszínre gondolni, de érdemes pár órányi autóútra eltávolodni a megszokott környezettől.
A legénybúcsú jellegét nagyban befolyásolja a vőlegény személyisége. Ha inkább befelé forduló a leendő férj, érdemes nyugodt, beszélgetésre és nosztalgiázásra alkalmas helyszínt választani. Ha viszot a társaság középpontja az illető, nem árt ha a célhelyen van pár szórakozóhely.
A medence, a tenger-, vagy tópart közelsége már óriási luxusnak számít. Ideális esetben a szervező intézi a szállásfoglalást is. Ha több napos legénybúcsú buli a cél, érdemes olyan helyet választani, ahol a társaság a bulihelyszínhez közel pihenheti ki a „fáradalmakat”.
3. Fergeteges hangulat
A tanú a vőlegénnyel egyeztetve határozza meg a legénybúcsú hangulatát, de mivel ilyen lehetőség egyszer adódik egy férfiember életében, érdemes kihozni belőle a maximumot. Külföldön, de manapság már itthon is a sztriptízbárlátogatás vagy sztriptíztáncosnő produkció rendelés az egyik leggyakoribb eleme a legénybúcsúknak.
Ha elsősorban ilyen programok szerepelnek a listán, érdemes ismerteti a terveket a vőlegénnyel is a kellemetlen helyzetek elkerülése érdekében.
4. Az italok
Egy legénybúcsún italok tekintetében nincs korlát. Ilyenkor nem érvényes az egy este-egy ital szabály, mindenki annyit iszik, amennyit csak bír. A buli jellegéhez alkalmazkodva érdemes kiválasztani a helyszínt és az italokat is, különös tekintettel a prémium minőségű röviditalokra.
Jó hír a féktelen bulizóknak, hogy a kellő mértékű vízfogyasztás, hidratálás segít elkerülni vagy legalábbis mérsékelni a másnaposság kellemetlen tüneteit.
5. Szórakoztató programok
Sokaknak már az alkoholos italok és a sztriptízprodukció is elegendő a jó hangulathoz, azonban izgalmas és szórakoztató programok nélkül a legénybúcsú könnyen unalomba fulladhat. Ha a társaság szereti a kártyajátékokat, egy remek póker party tökéletes választás.
Ugyanilyen jó választás lehet a bowling vagy a biliárd is, csak arra kell ügyelni, hogy az átlagosnál nagyobb versenyszellemmel megáldott résztvevők is jól szórakozzanak (nem árt, ha legtöbbször a vőlegény nyer).
Egy többnapos legénybúcsún a közös horgászat, a paintball vagy lézerfegyver párbaj, sőt még a sátras kempingezés is életreszóló élményeket ígér.